معرفی واحد

يکي از تحولات اساسي و نقاط عطف در زندگي هر جوان ، مرحله ورود به دانشگاه است به گونه اي که ورود به دانشگاه وتحصيلات عالي ايده مطلوب هر جوان ايراني است . ورود به دانشگاه علاوه بر دانش افزايي و يافتن تخصص در يک رشته علمي ، موقعيت اجتماعي بهتري نيز براي فرد ايجاد مي کند ، به بيان ديگر دوران
دانشجويي مرحله جديدي از زندگي است که از ويژگيهاي خاص و منحصر به فردي برخوردار است . بدين منظور دانشگاه آزاد اسلامي زمينه هاي لازم براي ورود داوطلبان آموزش عالي به دانشگاهها را مهيا کرده و با برنامه ريزي و تلاش مضاعف به ويژه در سالهاي اخير موفق شده با شکستن صف طولاني پشت کنکور فرصت مغتنم حضور جوانان در دانشگاهها را فراهم نمايد . اميد است در پرتو عنايت الهي،تلاش وهمت مسئولين با مشارکت جدي و فعالانه همه دانشجويان در فعاليتهاي فرهنگي ، اجتماعي و دانشجويي بتوانيم نقش سازنده خود را در تعميق فرهنگ اسلامي و ارزشهاي ديني و در نهايت ارتقاء سطح فرهنگ عمومي کشور به خوبي ايفاء نماييم .
دانشگاه وضرورت ايجاد آن در شهرستان مريوان :

شهرستان مريوان به دليل واقع شدن در نقطه صفر مرزي در دوران جنگ تحميلي همواره درمعرض آماج مستقيم توپخانه هاي دشمن بعثي بوده ، بدين لحاظ در طول سالهاي اوليه انقلاب اسلامي عملا ً امکان توسعه و فعاليتهاي عمراني ممکن نبود. از آنجا که يکي از اصلي ترين ارکان و اهداف نظام اسلامي ايران ، عدالت اجتماعي بوده لذا پس از جنگ تحميلي ، جامعه اسلامي ايران به همت مسئولين عالي رتبه نظام به سرعت در پروسه سازندگي همه جانبه قرار گرفته ، بخصوص با توجه به رشد چشمگير جمعيت قشر جوان و بالطبع نياز به آموزش عالي با ايجاد ، بسط وگسترش آن در اقصي نقاط کشور توانستند اين شعار محوري انقلاب را به عينيت برسانند .

توجيه علمي :

شهرستان مريوان با پتانسيل بالاي علم ودانش و وجود نخبگان فراوان ، فارغ التحصيلان کارشناي ارشد ودکترا ، بستر مناسبي جهت تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي را فراهم نموده ، همچنين با توجه به روند رشد جمعيت در اين شهرستان و جوان بودن اين جمعيت ، ضرورت ايجاد مراکز آموزش عالي بيش از پيش احساس مي شد.

توجيه اقتصادي :

از آنجا که ادامه تحصيل دانشجويان در ساير شهرستانها هزينه هايي مانند اياب وذهاب ، مسکن ، غذا و… را در بردارد ، همچنين به دليل شرايط بعد مسافت ادامه تحصيل بخصوص براي زنان همواره با مشکلاتي مواجه بوده لذا با ايجاد يک مرکز آموزشي ضمن برطرف کردن اين موانع و جوابگويي به نياز اين عده کثير از افراد جامعه سطح علمي اين شهرستان را بالا خواهد برد

توجيه فرهنگي :

به دليل مرزي بودن شهرستان مريوان ، فرهنگ عامه اين شهرستان واقتصاد غالب آن بر تجارت مرز متکي است ، عدم وجود مراکز دانشگاهي درآن باعث شده که اغلب جوانان پس از فراغت از تحصيل دوران دبيرستان به سوي تجارت مرز سوق داده شوند اکثراً درگير اشتغال کاذب قاچاق شوند لذا در اين ميان ايجاد،گسترش وتوسعه مراکز علمي در ارتقاء فرهنگ جامعه وتغيير فرهنگ اشتغال آنان نقش بسيار موثري دارد .شهرستان مريوان با پتانسيل بالاي علم ودانش ، وجود نخبگان فراوان ، فارغ التحصيلان کارشناسي ارشد ودکترا بستر مناسب ايجاد دانشگاه آزاد اسلامي را فراهم نموده است . سيل مشتاقان به کسب علم ودانش ، عنايت الهي وتوجه خاص مسئولان ) تصويب شد .

اين واحد دانشگاهی از مهر ماه 86 با ( 220 نفر ) دانشجو در چهار رشته کانيک خودرو ، کامپيوتر ، آموزش ابتدايي ، زبان انگليسي در ساختمان کوچک استيجاري اداره کار وامور اجتماعي شهرستان مريوان با امکانات اوليه و بسيار ابتدايي شروع به کار کرد.

توسعه دانشگاه آزاد اسلامي مريوان در سال 87 :

با وجود مشکلات عديده که ذکر يکايک آن خارج از حوصله وظرفيت نگارش است اما افزايش ظرفيت دانشجويان و متقاضيان ثبت نام جهت ادامه تحصيل نياز به فضاي آموزشي – اداري را بيش از پيش ضروري کرد ، لذا در اين راستا ابتدا 40 هکتار زمين به صورت اجاره به شرط تمليک از طرف منابع طبيعي اين شهرستان واگذار گرديد . ساخت ساختمان آموزشي از اول فروردين ماه 87 به صورت مناقصه با زير بناي 3500 متر مربع واگذار گرديد .

اقدامات عمراني اجرا شده در سايت فعلي دانشگاه :

در سال 87 مبلغ (13 ميليارد ر يال ) وام از صندوق مالي سازمان مرکزي به صورت سود 12 % اخذ گرديد .
مبلغ( 1 ميليارد و 200 ميليون ريال )جهت هزينه حصار کشي سايت .
مبلغ ( 460 ميليون ريال )جهت آسفالت محوطه دانشگاه .
انجام طرح برق رساني به دانشگاه با هزينه ( ريال) .
انجام طرح خط انتقال آب شرب به طول 5/1 کيلومتر با هزينه( 200 ميليون ريال ) .
مبلغ( 600 ميليون ريال ) جهت راه اندازي اينترنت وفيبر نوري.
مبلغ (200 ميليون ريال )جهت طرح انتقال خط لوله گاز به دانشگاه .

آغاز بهره برداري از سايت فعلي دانشگاه :

خداوند سبحان را شاکريم با وجود تمام مشکلات وموانع درمهر ماه همان سال( 87 يعني در فاصله زماني کمتر از 6 ماه از شروع پروژه احداث ، ساختمان آموزشي – اداري جديد به بهره برداري رسيد . پس از گذشت يکسال با همکاري و مساعدت بي دريغ مسئولان نظام در شهرستان مريوان ، کمک دلسوزانه جناب آقاي دکتر يزدي صمدي رياست محترم منطقه11 و سازمان مرکزي ،دانشگاه آزاد اسلامي مريوان قدم در راه اعتلاء و شکوفايي ايران اسلامي در اين واحد مشغول به برداشته است . در حال حاضر تعداد ( 2000 نفر) دانشجو در 40 رشته تحصيلي تحصيل هستند .

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن