دسته‌بندی نشده

بیانیه سازمان بسیج دانشجویی به مناسبت روز جهانی قدس


بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با صدور بیانیه‌ای به مناسب روز جهانی قدس تاکید کرد: امروز دیگر روز قدس از قالب یک روز نمادین و مناسبتی درآمده و به یک گفتمان فراگیر در بین کشورهای اسلامی و ملت‌های آزادی‌خواه جهان تبدیل شده است

به گزارش گروه دریافت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن این بیانیه به شرح زیر است

1- هرچه بیشتر از 16 مرداد 1358 یعنی زمان نامگذاری روز جهانی قدس می‌گذرد ابعاد جدیدی از عمق نگاه راهبردی امام خمینی(ره) در نامگذاری این روز هویدا می شود، درست در زمانی که دولتهای عربی پس از قبول چندین شکست نظامی درسال‌های 1948، 1956، 1967 و 1973،1982 در برابر اسرائیل «راهبرد سازش» را بر «راهبرد مقاومت» ترجیح دادند، امام خمینی(ره) با صدور نامه‌ای خطاب به مسلمانان جهان، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس و حمایت از آرمان فلسطین نامگذاری کردند و روح تازه ای بر پیکر رنجور مقاومت دمیدند. اما با نگاهی عمیق تر به برکات بیشتری از این روز پی می بریم؛ برجسته کردن خطر صهیونیست‌ها برای ملت‌ها، منفورسازی گفتمان سازش در بین ملت‌های مسلمان، صدور مولفه‌های ضد استکباری اندیشه انقلاب اسلامی، یادآوری ضرورت وحدت مسلمانان در برابر تهدیدات مشترک جهان اسلام، از مهمترین این برکات است

. 2-امروزه دیگر روز قدس از قالب یک «روز نمادین مناسبتی» به در آمده است و به یک «گفتمان فراگیر» در بین کشورهای اسلامی و ملت های آزادی خواه جهان تبدیل شده است. باید پذیرفت که نگاه حداقلی به روزقدس ومحدود کردن آن تنها به مسئله فلسطین و آزاد سازی قدس جفا در حق این روز است، همانطور که بنیانگذار روزقدس می فرماید: «روز قدس یک روز جهانی است. روزی نیست که اختصاص به قدس داشته باشد، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است» (صحیفه نور، ج10، ص113) لذا به نظر می رسد توجه به ابعاد بین المللی و سایر مسائل جهان اسلام در راهپیمایی های روز قدس نیز خصوصاً پس از وقوع انقلاب های مردمی ناشی از بیداری اسلامی در خاورمیانه، امری ضروری است.

3-اگر دولت های عربی و اسلامی منطقه خاومیانه را به دوبخش محور مقاومت در برابر نظام سلطه و محور سازش با نظام سلطه که در واقع برگرفته از دو گفتمان مقاومت و سازش هستند، تقسیم کنیم، پس از گذشت قریب به دو سال و نیم از شروع تحولات سوریه، امروزه کمتر تحلیلگر ژرف اندیشی وجود دارد که این نکته را انکار کند که هدف از “بحران‌سازی توسط خارجی‌ها” در سوریه تضعیف محور مقاومت و تغییر موازنه قدرت به نفع محور سازش در منطقه است. این امر پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا پس از انقلاب‌های مردمی خاورمیانه برخی از متحدان منطقه ای خود را از دست داد و برخی دیگر را در آستانه سقوط می یابد. قطعاً دولت سوریه بواسطه حمایت های خود از گروه های مقاومت در فلسطین (حماس و جهاد اسلامی) و همچنین در لبنان (حزب‌الله) از کشور های موثر محور مقاومت در خاومیانه است، و خصوصاً قرار گفتن این کشور درغرب و در مجاورت فلسطین اشغالی اهمیتی ژئواستراتژیک به این کشور بخشیده است. لذا یکی از نکات روزقدس امسال ضرورت حمایت مسلمانان جهان از ملت سوریه در برابر هجمه و بحران‌سازی غربی‌ها «دنباله‌های منطقه‌ای» آنهاست.

4-عملکرد اخوان و مرسی در مصر در یک سال اخیر تجربه ای بسیار موثر در نوع مواجهه گروه های سیاسی اسلامی با غرب و صهیونیسم است و به خوبی نشان داد که هر چقدر از گفتمان مقاومت دور شده و به سمت سازش با حیله گران صهیونیستی و غربی نزدیک شوند به همان میزان از مردم به عنوان پشتوانه اصلی خود دور شده و به دیوار سست بنیان و متزلزل تکیه کرده اند که هر آن امکان فروریختن آن وجود دارد. اگر مرسی در طول یکسال گذشته بر آرمان حمایت از مقاومت و فلسطین وفادار می ماند و روح مبارزه با صهیونیسم را در دولت و ملت مصر زنده نگه می داشت آیا به این راحتی سرنگون می شد و مردم اجازه میدادند که او بازداشت و محاکمه شود؟!

لذا به همه گروه های اسلامی در کشور های اسلامی توصیه می کنیم از اتفاقات اخیر درس عبرت گرفته و به دامان مردم برگشته و بر آرمان آزادی قدس شریف پایبند بمانند.

5-بار دیگر خائنین به ملت فلسطین روند سازش را با سردمداری شیطان بزرگ از سر گرفته اند و در حال تکمیل تجربه تلخ واگذاری فلسطین می باشند. بسیج دانشجویی ضمن محکومیت این اقدام ننگین از ملت های مسلمان و آزاده جهان می خواهد روز قدس امسال را پرشور تر از همیشه برگزار و پیام خود را به سازش کاران برسانند چراکه مسئله فلسطین راهی جز مقاومت و جهاد ندارد.

6-در پایان باید افزود قطعاً هرساله غرب به رصد ونظاره می نشیند که اعمال فشارها وتحریم چقدر توانسته است بر دست کشیدن ملت ایران از آرمان‌های خود موثر باشد. مسئله فلسطین نیز یکی از اصلی ترین این آرمانها و روز قدس نیز یکی از مهمترین جلوه های بروز پایداری بر آرمانهاست، لذا حضور گسترده ملت ایران در راهپیمایی روز قدس می تواند نمایانگر بی تاثیر بودن فشار ها بر ملت ایران باشد .

لذا از دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مریوان دعوت به عمل آید با حضور خود در راهپیمایی روز جهانی قدس حمایت قاطعانه خود را از مقاومت و ملت فلسطین اعلام نمایند .

روابط عمومی و دفتر تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مریوان 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن